АМ „Струма“ в Кресненското дефиле чупи рекорда за най-скъп път

NetNews

В края на управленския мандат на кабинета "Борисов" 3 всички досегашни рекорди за скъпо магистрално строителство у нас бяха счупени, пресмятат от OFFNews. Агенция "Пътна инфраструктура" определи изпълнителя в обществената поръчка за проектиране и строителство на втория лот от новото трасе на магистрала „Струма", който ще преминава източно от Кресненското дефиле.

Става дума за участъка с дължина от 10,4 километра, чието изграждане ще струва на данъкоплатците точно 475 199 280,27 лв. При това сумата е без ДДС. Като сложим и налога излиза, че чисто новият асфалт излиза 570 239 136.32 лева или точно по 54 830 686.19 лева на километър.

Срокът за изпълнение е 1556 дни – повече от 4 години.

За въпросния лот 3.2.2 от платното за София в участъка Крупник – Кресна на първо място е класирана офертата на ДЗЗД „АМ СТРУМА – 3.2.2.", в което участват: „ГБС-Инфраструктурно строителство" АД, „ЕПОС-Емпреза Португеза де Обрас Субтеранеас" АД и „Главболгарстрой Интернешънъл" АД.

Цялата близо 24-километрова нова отсечка от Кресна до Крупник е разделена на два лота, за да може на обекта да се работи едновременно, уточняват от АПИ.

Строителните дейности на лот 3.2.2, както и на първия – лот 3.2.1, ще могат да стартират след изпълнение на ангажиментите, поети пред Европейската комисия. А именно – допълване на екологичната документация спрямо специфичните цели за видовете и местообитанията, предмет на опазване в двете защитени зони от мрежата Натура 2000, през които преминава лот 3.2 на АМ „Струма", намаляване на натиска от трафика върху природата и повишаване на безопасността в отсечката от Е-79 през дефилето.

За лот 3.2.1 също има избран изпълнител от 15 ноември 2019 г. Това е ДЗЗД „АПП ЛОТ 3.2.1, в което са: „ГРОМА ХОЛД" ЕООД, „ЕВРОПЕЙСКИ ПЪТИЩА" АД, „ВОДНО СТРОИТЕЛСТВО – БЛАГОЕВГРАД" АД, „ПЪТПРОЕКТ" ЕООД и ВАХОСТАВ-СК" а.с., но още не е подписан договор за строителство.

Съгласно идейния проект, лявото платно на лот 3.2.2 е участък с дължина 10,4 км. В него е включен и обходния път на гр. Кресна, който е 5,5 км. При км 400 от обходния път на Кресна се предвижда изграждането на площадка за краткотраен отдих, с електричество, вода и канализация. Според идейния проект в участъка са предвидени 4 тунела със системи за пожароизвестяване, вентилация, електроснабдяване, осветление, управление на движението и т. н. Както и 10 виадукта с приблизителна дължина около 3,6 км, 9 пресичания със селскостопански пътища. Чрез пътен възел „Кресна" – при 401-ви км, ще се осигурява движението в посока Кулата, София, път I-1 и връзката на лот 3.2.2 към участъка на лот 3.3 на АМ „Струма".

Другият участък – лот 3.2.1, е с дължина 13,2 км. Достъпът до трасето ще бъде осигурено чрез 3 пътни възела: п. в. „Полето" при 379-ти км, който ще осигурява достъпа от Кулата до селата Брежани и Полето, както и включване в автомагистралата в посока София; п. в. „Мечкул" при 384-ти км, който ще осигурява достъпа от посока Кулата до селата Мечкул и Брежани, както и включване в автомагистралата в посока София; п. в. „Стара Кресна" при 387-ти км, който ще осигурява достъпа от посока Кулата до селата Стара Кресна, Ощава, както и включване в автомагистралата в посока София. В участъка са предвидени 3 тунела със системи за пожароизвестяване, вентилация, електроснабдяване, осветление, управление на движението и т. н. Съгласно идейния проект са предвидени 10 виадукта с обща дължина около 3,5 км, както и 3 броя надлези и подлези. За лот 3.2.1 стойността за изпълнение е 499 999 919,92 лв. без ДДС и срок 1556 дни.

Източник fakti.bg / Уведомете за фалшива новина

Сподели статията, нека повече хора узнаят!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Колко трябва да работят българите за един айфон? А другите в Европа?

Порталът Verivox от две години насам изготвя т.нар. айфон-индекс, който показва колко дълго трябва да работят хората в дадена страна, за да си купят последния модел айфон. В актуалния случай става дума за iPhone 12 с 64 гигабайта памет. От 3 до 85 дни Изчисленията се правят на базата на […]