Доц. Кунчев: 10 дни не е малък срок, но може да бъде и увеличен

NetNews

10 дни не е малък срок, но не знаем дали ще е достатъчен. Това заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев относно влизащите в сила от 22 март нови ограничения заради високия ръст на заболеваемостта от COVID-19. По думите му намаляването на контактите между хората ще окаже влияние и не изключи вариант, при който срокът може да бъде удължен.

Той сподели, че е много трудна задачата да се намери добър баланс между здравето и икономиката.

Видяхме какво става в Англия, Ирландия, Португалия, след това в Чехия и Словакия, а в момента и в Унгария. Видяхме, че пикът на тази вълна не продължава прекалено много – той е от две до четири седмици. Едно намаляване на контактите би трябвало да повлияе, ако не започне веднага спад, то поне да достигнем плато, без да има продължаващо повишаване на броя на заразените и починалите, коментира здравният инспектор.

Според доц. Кунчев обществото е разделено по отношение на строгостта на мерките и времето, в което се налагат.

,,Не е добро положението в болниците, натискът към тях продължава да расте. Търсенето на медицинска помощ се увеличи, което означава, че новият щам води до по-бързо развитие на по-тежка клинична картина, което налага болнично лечение. Към момента наближава 8000 броят на приетите в болници лица и към 700 е броят на настанени в интензивни отделения, това е твърде голям брой, който изтощава и без това твърде изморената здравна система'', обясни той.

За момента не засичаме "внос" на южноафриканския щам, макар че в Европа го има, а и на Балканите го има – в Гърция и в Унгария има регистрирани случаи. Почти неминуемо е и с него да се срещнем, предупреди доц. Кунчев.

В различните райони на страната се регистрират между 60 и 90% само от британския вариант на коронавируса, съобщи той.

Във връзка с временното преустановяване на ваксинирането с "АстраЗенека" доц. Ангел Кунчев беше категоричен, че това е правилният начин – когато има и най-малко съмнение, спира се прилагането до изясняване на ситуацията. Той уточни, че обществото е много чувствително по отношение на ваксините.

На първо място е безопасността, а после е ефикасността. Това са основните принципи, на които всяка ваксина трябва да отговаря, посочи здравният инспектор на страната.

Доц. Кунчев потвърди, че няма да има човек, който няма да може да получи втора доза на ваксината.

,,Очакват се над 580 хиляди дози през април и още повече през май'', подчерта той и добави, че няма да е лесно да бъдат убедени голяма част от хората, за да се ваксинират. По думите му това ще е основната задача на медиците и на Щаба.

Има толкова неясни фактори, че не може да се прогнозира кога и дали ще има нова вълна на COVID-19. Трябва да има система за наблюдение, както е и при грипа – годишно 40 лаборатории в света следят какви нови щамове се появяват. Това вероятно ще стане и с коронавируса, предположи той.

Главният държавен здравен инспектор заяви, че няма информация за производство на каква ваксина ще се използва новопостроеният завод в Разград, представен от премиера.

Източник fakti.bg / Уведомете за фалшива новина

Сподели статията, нека повече хора узнаят!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Жители на село Герман излязоха на протест (СНИМКИ)

Няколко десетки жители на село Герман проведоха вчера протест, блокирайки кръстовището на ул. Патриарх Герман и Околовръстен път. Конкретните им искания са няколко. Въпреки че разширението на Околовръстен път стигна и до Герман и е нещо позитивно, дългогодишните проблеми на селото остават нерешени, казнат протестиращите и излагат исканията си: На […]