Как тялото показва, че произвежда твърде много хормон на стреса?

NetNews

Наричат кортизола хормон на стреса – ако нивото му е високо, значи тялото е в състояние на стрес и трябва да се направи всичко възможно неговите нива да се сведат до нормалното. Според ендокринолога Елвира Яушева кортизолът е стероиден хормон, който изпълнява много функции в организма, пише zdrave.to.

Кортизолът може да се освободи в големи количества по време на стрес – психически или физически. Производството му е необходимо, за да може човешкото тяло да издържи на напрежението и да активира нужните естествени реакции на организма за преодоляване на стресовата ситуация.

Кортизолът е отговорен главно за осигуряването на достатъчно енергия на тялото при трудни обстоятелства – той „изключва“ енергийната консумация на системи, които не зависят от запазването на живота.

Ако обаче тялото отделя твърде много от този хормон, тогава възникват проблеми: в този случай лекарите говорят за хиперкортизолизъм, който не само се проявява с неприятни симптоми, но и влошава здравето в дългосрочен план.

Следните симптоми показват свръхпроизводство на хормона на стреса – кортизол:

Изтощение

Кортизолът повишава работоспособността на организма, а също така го тонизира по време на стрес. Ако активното му производство е краткотрайно, то помага, но в дългосрочен план се превръща в тежко бреме. Тялото се уморява да бъде постоянно „на ръба“. Появява се мускулна слабост, усещане за постоянно физическо изтощение.

Високо кръвно налягане

Повишеният кортизол поставя тялото нащрек и ускорява сърдечната честота. В резултат на това кръвното налягане се повишава.

Депресивно настроение

Изобилието от хормони на стреса неминуемо се отразява на нашия емоционален свят. Последиците от хиперкортизолизма могат да бъдат вътрешно безпокойство, депресивни чувства, промени в настроението, напрежение, страхове.

Качване на тегло

Хората могат да напълнеят по време на стресови периоди, дори ако ядат малко – техните хормони на стреса изпращат сигнали, че тялото трябва да се подготви за лоши времена. В резултат на това метаболизмът се забавя – така тялото се опитва да спести енергия като резерв.

Кожни проблеми

Когато нивото на кортизола в тялото се повиши, съдовете, които са много чувствителни към този хормон, страдат. В резултат на техните спазми, прекомерно напрежение и увреждане се появяват синини и заздравяването на рани също се влошава.

Източник fakti.bg.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

До колко грама алкохол дневно не е вредно

Хората вдигат наздравица с шампанско, празнуват с приятели и колеги с чаша вино или бутилка бира в ръка, самовъзнаграждават се за успешния работен ден с уиски след вечеря. Алкохолът е просто част от делника и малцина се замислят сериозно за вредите от него. А истината е тази: алкохолът е отрова. […]