
Всички международни летища в България трябва да бъдат оборудвани с анти-дрон системи. Това се договориха вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и представителите на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица, Ръководство въздушно движение (РВД) и Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГД ГВА).
В разумни срокове ще бъдат проучени различни технологични варианти, които да са ефективни, но и да не оказват негативно въздействие върху съществуващите системи на летищата.
„Съвместно с експертите на РВД и ГД ГВА трябва да се намери подходяща технология, която е в разумни икономически рамки и е съобразена с особеностите на всяко едно летище. Решенията трябва да залегнат в инвестиционните планове на компаниите“, заяви Гроздан Караджов.
Подобни мерки са рядкост на европейските летища и няма готов модел, който да бъде приложен веднага, но компаниите, оператори на летищата, вече са предприели действия за проучване на чуждия опит, се казва в съобщение на транспортното министерство.
Операторите увериха, че са предприети спешни мерки по наблюдението на летищните зони, като се обръща специално внимание при излитане и кацане на самолети.
Още през 2019 г. двете най-големи летища в Лондон – „Хийтроу“ и „Гетуик“, обявиха, че въвеждат анти-дрон системи, след като претърпяха подобен инцидент, от който потърпевши бяха стотици хиляди пътници.
Гроздан Караджов обеща бързо да бъдат подготвени необходимите законодателни промени за дроновете у нас.
„Проучването, което направихме показва, че трябва да се усъвършенства нормативната уредба, свързана с използването на дронове, контрола и санкциите. Трябва да се разработят правилници и протоколи за действие при нерегламентирано използване на такива летателни средства“, заяви Караджов.
По искане на вицепремиера и транспортен министър още утре ще се проведе експертна работна среща, на която да бъде начертан план за действие, а до петък трябва да е готов докладът с резултатите от нея.





