Изолираните талибани в Афганистан търсят контакти с чужди столици

NetNews

Нов доклад за Афганистан на мозъчния тръст Международна кризисна група (МКГ), констатира, че талибаните, които са изолирани от западните сили, се опитват да изградят връзки с по-близки чуждестранни столици, предаде ДПА, цитирана от БТА.

В доклада се разглежда как държавите в съседство с Афганистан – като Китай, Пакистан и Иран – са се ангажирали с талибаните след връщането им на власт през август 2021 г.

„Държавите в съседство с Афганистан нямат друг избор, освен да работят с тях“, твърди анализаторът на МКГ за Афганистан Ибрахим Бахис. „Все по-нарастващите проблеми като трансграничната войнственост, тероризма и споровете за вода изискват широкообхватно регионално сътрудничество в областта на сигурността, за да се избегне кошмарната регионална нестабилност от миналото.“

В допълнение към сигурността, каза Бахис, правителствата в региона проучват начини за взаимодействие с талибаните въз основа на икономически интереси, които постепенно увеличават лостовете им за влияние върху режима в Кабул. Това потенциално би могло да подобри положението на най-уязвимите афганистанци, включително на жените и момичетата, каза той.

В резултат на това докладът на базираната в Брюксел група предлага западните държави да подкрепят регионалните усилия за сътрудничество в областта на сигурността и икономическата интеграция или поне да се въздържат от блокирането им.

Понастоящем правителството на талибаните е изолирано от Запада поради ограниченията, които групировката налага на правата на жените и момичетата. Например, момичетата могат да ходят на училище само до 6-и клас и вече нямат право да посещават университети. Нито една държава все още не е признала правителството в Кабул.

Източник fakti.bg.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

Мирослав Попов прад ФОКУС: Не трябва да приемаме върнати мигранти

Защо страната ни стана изкупителна жертва за погрешната европейска политика спрямо мигрантите? Защо до ден-днешен от Европейската комисия не са дали ясно разделение между мигранти и бежанци с всичките последващи отношения? Защото Европейският съюз е такъв какъвто е, а не такъв, какъвто бих искал да бъде и такъв, какъвто следва […]