
Напрежението в отношенията между правителството и президента Румен Радев по някои теми пролича и днес, като пред журналисти държавният глава категорично и остро отказа да отстрани началника на Националната служба за охрана (НСО) ген. Емил Тонев, както правителството поиска от него през седмицата и редом с това критикува за пореден път управляващите по темата за Северна Македония.
Днес пред журналисти той определи предложението за осводождаването на ген. Тонев като несъответстващо на закона, според който инициативата за назначаването и освобождаването му принадлежи на президента, а не на правителството. „Съгласно същия закон има ясно определен орган, който контролира службата и определя дали има нарушения. Това не е нито премиерът, нито Министерският съвет“, коментира държавният глава на въпрос дали е назначил проверка в службата и ще предложи ли директорът ѝ да бъде отстранен. „Изобщо отправените към мен искания и мотиви са повърхностни и несъстоятелни. Тяхната фактология в никакъв случай не предполага аз да освободя началника на НСО и продължаването на опитите да се подчинят и политизират службите не е в интерес на сигурността“, добави Радев.
През седмицата правителството предложи на президента да освободи шефа на НСО ген. Емил Тонев заради тежки нарушения. Тонев заема поста от 28 август 2020 г. Според говорителя на кабинета Лена Бориславова причината е в предоставените на прокуратурата от служители на НСО записи от камери на входовете на Министерския съвет, поискани в рамките на досъдебно производство. Прокуратурата се интересувала от списък на всички лица, които са влезли в МС в периода 23 февруари – 23 март.
По отношение на Северна Македония президентът призова правителството да се придържа строго към декларацията на Народното събрание, към постигнатия консенсус на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) и към волята на българите откритите въпроси между двете страни да бъдат решени преди началото на преговорите за членство в ЕС, като натърти на „преди“. „Всяко отклонение на правителството от българския национален интерес щяло да предизвика поредната политическа криза във властта“, казае държавният глава.



