Светът на висшето изкуство отново бе притаил дъх в залите на аукционна къща Sotheby’s в Ню Йорк, където едно платно на Марк Ротко почти пренаписа историята. Шедьовърът „Кафяво и черно в червено“, създаден през 1957 година, бе продаден за главозамайващите 85,8 милиона долара. Тази сума не само потвърждава непреходната стойност на абстрактния експресионизъм, но и поставя творбата като второто най-скъпо произведение на художника, продавано някога на публичен търг.

Платната на Ротко от серията „Цветно поле“ винаги са били символ на емоционална дълбочина и пазарна мощ. Конкретното произведение бе част от престижната колекция на покойния арт дилър Робърт Мнучин. Преди самото наддаване интересът бе огромен, подсилен от факта, че продажбата бе предварително гарантирана чрез специални финансови механизми. Въпреки че финалната цена се доближи до долната граница на първоначалните очаквания от 70 до 100 милиона долара, аплодисментите в залата при финалния удар на чукчето бяха напълно заслужени.
Историята на тази картина е също толкова впечатляваща, колкото и нейната цена. Пътят ѝ започва от легендарната галерия Sidney Janis, преминава през корпоративните офиси на Joseph E. Seagram & Sons в Манхатън и достига до частни колекции. Забележително е как стойността ѝ е еволюирала във времето – през 2003 година тя е била купена за „скромните“ на фона на днешните цифри 6,7 милиона долара. Това е ясен индикатор за огромния скок в търсенето на шедьоври от този период през последните две десетилетия.
Макар рекордът на Ротко от 86,9 милиона долара, поставен през 2012 година с „Оранжево, червено, жълто“, да остана непокътнат, последната разпродажба е доказателство за стабилността на пазара. Освен централната творба на Ротко, търгът включваше и други значими имена като Пабло Пикасо, Вилем де Кунинг и Франц Клайн. Всички 11 предложения от колекцията на Мнучин намериха нови собственици, което подчертава успеха на събитието и неугасващия апетит на колекционерите към класическата модерност.




