
Заседание за националната сигурност, председателствано от президента Реджеп Тайип Ердоган, започна в Истанбул.
Решението за свикването на заседанието е взето по нареждане на държавния глава след вчерашното нападение срещу турска военна база в северен Ирак, съобщи в акаунта си в социалната мрежа „Екс“ ръководителят на Дирекцията по комуникациите на турското президентство Фахреттин Алтун.
При атаката снощи загинаха общо 9 турски войници. Нападението бе извършено от предполагаеми бойци от Кюрдската работническа партия (ПКК) в района Метина, близо до турската граница, където се е провеждала антитерористичната операция „Лапа-Ключ“.
Междувременно турските военновъздушни сили предприеха въздушни удари по цели на ПКК в северен Ирак и Сирия, при които досега са били ликвидирани 29 бойци, информира телевизия НТВ.
На заседанието в работния офис на Ердоган в двореца Долмабахче днес се очаква да присъстват министърът на външните работи Хакан Фидан, министърът на вътрешните работи Али Йерликая, началникът на Националната разузнавателна организация МИТ Ибрахим Калън и др.
Междувременно министърът на националната отбрана Яшар Гюлер и началникът на Генералния щаб генерал Метин Гюрак пристигнаха в граничещия с Ирак окръг Шърнак, информира в. „Сабах“.
Гюлер присъства на траурна церемония в град Шърнак, на която ковчезите с тленните останки на загиналите военни се изпращат за погребения по родните им места. Жертвите са на възраст между 22 и 32 години, предава телевизия „СиЕнЕн-Тюрк“.
Рано тази сутрин бе предприета и мащабна антитерористична операция в общо 32 окръга, сред които Анкара, Анталия, както и много окръзи в източен и югоизточен Анадол.
Министърът на вътрешните работи Али Йерликая съобщи в акаунта си в „Екс“, че в рамките на антитерористичната акция „Кахраманлар – 41“ са задържани 113 лица, заподозрени в терористична дейност.
Ще продължим с решителност борбата срещу тероризма до ликвидирането и на последния терорист, написа Йерликая.
ПКК води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, ЕС и САЩ. Десетки хиляди са загиналите в конфликта.
Бойците от ПКК имат бази в северен Ирак и са активни в северна Сирия.





