Хонконг никога не е бил британска колония – според нови учебници за китайските ученици

NetNews

Новите учебници в Хонконг ще учат учениците, че градът никога не е бил британска колония, след основен ремонт на учебен предмет, който властите обвиниха за предизвикване на продемократичните протести, пише „Гардиън“.

Според местни доклади новите текстове ще учат ученици, че китайското правителство не е признало договорите, които отстъпват града на Великобритания след опиумните войни (1840-1842 г. и 1856-1860 г.). Те приключиха през 1997 г., когато Великобритания върна Хонконг под китайски контрол и следователно текстовете твърдят, че Хонконг никога не е бил британска колония.

Новите книги приемат и разказа на Пекин, че протестното движение през 2019 г. е било движено от „външни сили“, съобщи South China Morning Post.

Четирите комплекта учебници по либералните науки в Хонконг бяха пуснати онлайн миналата седмица, за да могат училищата да изберат материали за новата учебна година през септември. Те са предназначени да се използват от ученици от четвърти клас в часовете по „гражданство и социално развитие“, които замениха курса по либерални науки, създаден през 2009 г., за да научи учениците на критично мислене. През 2020 г. курсът по либерални науки е атакуван от про-пекинските власти, които го обвиниха, че подтикват младежите към протести и обещаха коригиране.

Кари Лам каза, че учениците се нуждаят от защита, за да не бъдат „отровени“ и да бъдат хранени с „фалшива и предубедена информация“.

Последвалата ревизия на образователната система включва повишен акцент върху националната сигурност и патриотизма, като учителите бяха насърчавани да докладват за ученици, които са нарушили закона за националната сигурност.

„Необходимо е училищата да научат учениците да мислят позитивно и да обичат своята нация“, каза в понеделник ръководителят на образователния отдел на Хонконг.

Няколко от учебниците обсъждат закона за националната сигурност от 2020 г. – широко критикуван като нарушаване на основните свободи чрез забрана на актове на несъгласие като ги определя за тероризъм, сецесионизъм, чуждо влияние или бунт. Според един учебник законът е въведен в отговор на „насилствени терористични дейности“ и незаконни действия през 2019 г., които застрашават националния суверенитет и сигурност.

Друг споменава „националната сигурност“ 400 пъти на 121 страници, се казва в доклада.

Поддържаният от държавата таблоид в Китай Global Times заяви, че промените ще гарантират, че „някои учители вече няма да могат да предават своите погрешни и отровни политически възгледи на учениците, когато преподават този курс“.

Танг Фей, редактор и рецензент на два от учебниците, а също и законодателен орган в Хонконг, каза пред изданието, че текстовете са преминали вътрешен преглед и сега очакват окончателно одобрение. С новите текстове „няма да е необходимо учителите да внасят твърде много друго съдържание“, каза Танг.

Предложените нови учебници идват само седмици преди Хонконг да отбележи 25 години от връщането му от Великобритания. На територията бяха обещани 50 години полуавтономия, но активисти твърдят, че репресиите след 2019 г., законодателството за националната сигурност, изборните промени и нарастващите намеси на централното правителство в гражданското общество и медиите на практика вече са сложили край на тази полуавтономия.

Тазгодишната годишнина на 1 юли също ще отбележи първия ден на новия избран от Пекин лидер на града Джон Лий. Лий, бившият шеф на сигурността, ще поеме поста от Лам.

Висшите ръководители на Китай традиционно присъстваха на церемонията по полагане на клетва. Присъствието на Си Дзинпин не е потвърдено, но спекулациите се увеличиха, след като поне едно основно училище в Хонконг обяви, че търси ученици, които да прекарат една седмица в хотелска карантина, което предполага, че подготовката за строга „затворена“ система ще позволи на Си да посети събитието.

Източник fakti.bg.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

Мохамед Салах и Люис Хамилтън попаднаха в топ 10 на най-щедрите дарители за годината

Ежегодната класация на The Sunday Times за най-щедрите дарители във Великобритания постави Мохамед Салах и Люис Хамилтън в своя топ 10. Египтянинът е отделил 6% от цялото си състояние за благотворителност през 2022 г., което го поставя на 8 място в света, докато пилотът от Formula 1 е под №5. […]