България остава сред държавите с високи нива на корупция

NetNews
balgariya ostava sred darzhavite s visoki niva na korupcziya 2 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/balgariya-ostava-sred-darzhavite-s-visoki-niva-na-korupcziya-2.jpg
balgariya ostava sred darzhavite s visoki niva na korupcziya https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/balgariya-ostava-sred-darzhavite-s-visoki-niva-na-korupcziya-2.jpg

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор. Това показва Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация „Трансперънси Интернешънъл“.

България получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки и „сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната“. Страната ни е само преди Унгария от страните в Европейския съюз (ЕС), показват резултатите.

В контекста на Европейския съюз България продължава да изостава в сравнение със средното ниво. Най-големите предизвикателства за страната остават борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението, пишат още от „Трансперънси интернешънъл“.

В миналогодишната класация България беше на 67-о място с 45 точки, а в тазгодишната класация е на 76-о място с 43 точки.

Индексът измерва нивата на политическа корупция и показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие, обясниха от неправителствената организация.

Докладът показва, че повече от две трети от държавите по света получават резултат под 50, а средната глобална стойност на индекса остава непроменена – 43 точки.

Тази година много страни са с най-лошото си класиране от десетилетие. Сред тях са както държави като САЩ и Франция, така също и страни като Русия и Венецуела.

„Трансперънси интернешънъл“ констатира, че 47 страни от 180 са отбелязали през миналата година най-лошото си представяне в борбата с корупцията, откакто неправителствената организация е започнала да използва сегашната си методология за оценяване през 2012 година.

„Нивата на корупция по света остават притеснително високи, като усилията за борба с нея отслабват“, предупреждава „Трансперънси интернешънъл“.

Неправителствената организация измерва възприятието на корупцията в публичния сектор, като базира резултатите на данни от 13 източника, сред които са Световната банка, Световният икономически форум и консултантски компании, предаде БТА. 

В индекса страните са оценени с точки от нула до сто, като нула означава „изключително корумпирана“ страна, а 100 точки – „много чиста“ страна.

Средното ниво на корупция по света не се е променило в сравнение с 2023 година и е обозначено с 43 точки. Повече от две трети от всички оценени страни са получили по-малко от 50 точки.

С най-добро представяне и на първо място в класацията си остава Дания с 90 точки. На второ място е Финландия с 88 точки, а на трето – Сингапур с 84.

На последните три места са Венецуела с 10 точки, Сомалия с 9 точки и Южен Судан – с 8 точки.

Съединените щати са паднали от 24-о на 28-о място и имат 65 точки, като в миналогодишната класация са имали 69.

Франция също е загубила позиции – в миналогодишната класация тя беше на 20-о място със 71 точки, а сега е на 25-о място със 67 точки.

medium a48aa9f3251186e45b0d51fa29746dd7 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/balgariya-ostava-sred-darzhavite-s-visoki-niva-na-korupcziya-2.jpg

Източник Mediapool.bg / Уведомете за фалшива новина

Сподели статията, нека повече хора узнаят!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Увеличават се фалшивите повиквания на тел. 112

Увеличение в броя на фалшивите повиквания на тел. 112 отчете във вторник Марина Велинова, директор на Националната система 112, по повод Европейския ден на единния номер за спешни повиквания. През 2024 г. на тел. 112 са приети 3 427 333 повиквания, което е с 8.9 % повече в сравнение с […]
uvelichavat se falshivite povikvaniya na tel 112 2 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/uvelichavat-se-falshivite-povikvaniya-na-tel-112-2.jpg

подобни новини