
Ключовият Закон за въвеждане на еврото, който регламентира практическите въпроси около въвеждането на единната валута у нас, бе приет на второ четене от бюджетната комисия в четвъртък без дебат. Повечето текстове бяха гласувани анблок, като по тях нямаше почти никакви предложения.
За да демонстрира пред ЕС продължаващия ангажимент на водещите партии към въвеждане на единната валута у нас, миналата седмица парламентът прие решение за ускоряване на работата по въвеждане на еврото и задължи МФ да поиска дата за влизане в еврозоната – 1 юли 2025 година, ако инфлацията спадне.
Законът за еврото въвежда период на „двойно обозначаване“ на цените – и в лева и в евро. Той ще стартира 1 месец след датата на влизане в сила на решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото у нас и ще остане в сила за 1 година. След изтичането на този срок двойното обозначаване ще бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута.
Въвежда се „период на двойно обращение на лева и еврото“. В срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно ще бъдат законни платежни средства. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство.
Комисията не прие предложенията на депутата Димо Дренчев от „Възраждане“, според които за период от три месеца, а не от един, от датата на въвеждане на еврото, както е записано в законопроекта, банкнотите и монетите в левове да продължават да бъдат законно платежно средство на територията на България. Другото предложение на Дренчев беше за удължаване срока от шест месеца на една година oт датата на въвеждане на еврото у нас, в който „Български пощи“ ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро.
Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, която присъства на заседанието на комисията, припомни, че законопроектът е съгласуван с ЕК и с ЕЦБ. Тя посочи, че МФ е представило писмено становище по двете предложения и не ги подкрепя. Петкова отбеляза, че периодът на двойно обращение в държавите, които последно са се присъединили към еврото, е бил две седмици, а в България се предвижда да бъде един месец.
Колкото повече се увеличава срокът за двойно обращение, това повече ще затрудни и бизнеса, и гражданите, отколкото да ги облекчи, каза Петкова. Тя обясни, че това означава да се поддържа огромен оборот в лева и в евро, да се поддържа счетоводна отчетност, непрекъснато превалутиране и преизчисляване, защото еврото ще бъде официална валута от определена дата, което по думитие ѝ повече ще затрудни и бизнеса, и гражданите, отколкото да представлява някакво облекчение за тях.
По отношение на второто предложение Петкова каза, че това, което се наблюдава в държавите, които са въвели еврото, е, че след излизане на решението на Съвета на ЕС за присъединяване към еврозоната, гражданите започват по-рано да обръщат паричните си средства в брой в евро.
Според приетия законопроект Българската народна банка (БНБ) ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето, банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
През първите 6 месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в търговските банки. За същия период „Български пощи“ ЕАД ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро в населените места, където няма офиси или клонове на кредитна институция.
Всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро на датата на въвеждане на еврото в България.
От тази дата и титулярите на сметки ще могат да теглят от сметките си само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка.
Комисията одобри предложението на депутата Божидар Божанов от „Продължаваме промяната-Демократична България“, свързано с издаването на електронни касови бележки.
Приетият законопроект регламентира и правилата във връзка с адаптирането на информационните системи за работа с евро, както и адаптирането на регистри, счетоводни документи и други документи към еврото.





