Изграждането на жп линията Ямбол-Одрин бе тема на среща между министрите на транспорта на България и Турция

NetNews

Подготвяме варианти за развитие на втория железопътен граничен преход между България и Турция по линията Ямбол – Елхово – Лесово – турска граница – Одрин. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на среща с министъра на транспорта и инфраструктурата на Турция Абдулкадир Уралоглу. Той посочи, че вариантите ще бъдат предложени за обсъждане на съвместната българо-турска работна група.

image 105 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/06/image-105.png
image 105 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/06/image-105.png

Караджов посочи, че в духа на подписания през 2023 г. Меморандум за разбирателство между България и Турция за сътрудничество в железопътния транспорт е необходимо усилията на двете страни за изграждане на нов граничен жп преход да бъдат ускорени. Той припомни, че от българска страна подготвителните дейности са стартирали. Изготвени са планове за изпълнение, анализ на съществуващото положение, трафик прогнози и анализ на капацитета.

Двамата министри се обединиха около мнението, че изграждането на новата жп линия и новия граничен пункт ще облекчи трафика през един от най-натоварените гранични пунктове в Европа – Свиленград – Капъкуле. С оптимизиране на граничните процедури ще бъдат намалени престоите на влаковете, а това ще се отрази на по-добра конкурентоспособност на железопътния спрямо автомобилния транспорт.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

ФК Ямбол остава без треньора си Красимир Мечев, причините са от финансов характер

Красимир Мечев няма да е повече треньор на едноименния тим на Ямбол. Раздялата е изненадваща. Опитният наставник пое отбора от южния град преди година и спечели единствения трофей в историята му – купата на Аматьорската футболна лига. В първенството на Югоизточната Трета лига, ямболския тим пък завърши на трето място.
image 106 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2025/06/image-106.png

подобни новини