Парламентът задължава МФ да поиска влизане в еврозоната от 1 юли 2025 г. при спад на инфлацията

NetNews
parlamentat zadalzhava mf da poiska vlizane v evrozonata ot 1 yuli 2025 g pri spad na inflacziyata 2 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2024/07/parlamentat-zadalzhava-mf-da-poiska-vlizane-v-evrozonata-ot-1-yuli-2025-g-pri-spad-na-inflacziyata-2.jpg
parlamentat zadalzhava mf da poiska vlizane v evrozonata ot 1 yuli 2025 g pri spad na inflacziyata https://netnews.bg/wp-content/uploads/2024/07/parlamentat-zadalzhava-mf-da-poiska-vlizane-v-evrozonata-ot-1-yuli-2025-g-pri-spad-na-inflacziyata-2.jpg

Министерство на финансите ще бъде задължено да поиска членство на България в еврозоната от 1 юли 2025 година, ако в рамките на настоящата година България покрие изискването за инфлация.

Наред с това, в двуседмичен срок след постигането на този критерий, българското правителство се задължава да поиска извънредни конвергентни доклади от Европейската централна банка и Европейската комисия, чрез които да се удостовери, че всички изисквания за приемане на еврото са изпълнени.

Тези решения на парламентарната комисия по бюджет и финанси станаха факт в четвъртък по инициатива на Асен Василев и Мартин Димитров от ПП-ДБ.

Комисията разгледа проект, внесен от ГЕРБ – СДС за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в България. В него изрично е разписано, че Законът за въвеждане на еврото в България, внесен от Министерския съвет, трябва да бъде разгледан приоритетно и одобрен през настоящата първа сесия на парламента. Тя се очаква да приключи през август.

Реално, проектозаконът за въвеждане на еврото бе приет на първо четене от комисията в четвъртък.

Преди месец единствено инфлацията препъна България за влизане в еврозоната. В доклад на ЕЦБ бе посочено, че през май 2024 г. 12-месечният среден темп на инфлацията в България е 5.1%, т.е. значително над референтната стойност от 3.3% за критерия за ценова стабилност.

Изненадващо в доклада на ЕК пък се твърди, че инфлацията до май тази година е 4.1%.

Изненадващо преди месец настоящият служебен финансов министър Людмила Петкова разсрочи влизането на България в еврозоната чак до 2026 година.

Наредби на бърза скорост

В предложения проект на решение от ГЕРБ беше посочено, че Министерският съвет и БНБ трябва да изготвят нормативните актове, необходими за прилагане на Закона за въвеждане на еврото, до края на 2024 година. Присъстващият на заседанието министър на финансите Людмила Петкова обясни, че до края на тази година най-вероятно няма да има решение на Съвета на ЕС за въвеждане на еврото в България.

„Това означава, че изпълнителната власт ще е в невъзможност да изготви нормативната рамка, защото част от актовете са обвързани с решението на Съвета на ЕС“, каза тя.

Независимо от това депутатите от комисията приеха, че цялата техническа подготовка за приемане на еврото трябва да бъде приключена през 2025 година.

МФ е задължено да спазва Маахстрихтските критерии

Депутатите приеха още, че Министерският съвет, в частност Министерството на финансите, трябва да осигури чрез фискалната политика спазването на номиналните критерии за държавен дефицит и дълг, както и за дългосрочен лихвен процент, като същевременно синхронизира действията си с БНБ за изпълнението на критерия за равнище на цените.

Страната ни трябва да се присъедини към еврозоната при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, който е 1.95583 лв. за едно евро, пише в решението.

Новата цел към еврото – 1 юли 2025 година

По предложение на депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Асен Василев в решението беше записано, че ако се изпълни критерият за инфлация до края на 2024 г., МФ трябва да поиска дата за членство в еврозоната 1 юли 2025 година.

По искане на Мартин Димитров от ПП-ДБ в решението е посочено, че в двуседмичен срок след постигане на ценова стабилност МС се задължава да поиска извънредни конвергентни доклади от Европейската централна банка и Европейската комисия.

medium 2195d69058c08c0ce391c4fde0156575 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2024/07/parlamentat-zadalzhava-mf-da-poiska-vlizane-v-evrozonata-ot-1-yuli-2025-g-pri-spad-na-inflacziyata-2.jpg

Източник Mediapool.bg / Уведомете за фалшива новина

Сподели статията, нека повече хора узнаят!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Пеевски се яви в комисията "Нотариуса", за да каже, че няма какво да каже

Председателят на ДПС Делян Пеевски, който в последните дни е сърдит на прокуратурата, се яви в парламентарната комисия за разследване на скандала „Нотариуса“, за да заяви, че няма какво да каже по съмненията за влиянието му в съдебната система. Вместо това той поиска да бъдат изслушани други хора, които според […]
peevski se yavi v komisiyata notariusa za da kazhe che nyama kakvo da kazhe 2 https://netnews.bg/wp-content/uploads/2024/07/peevski-se-yavi-v-komisiyata-notariusa-za-da-kazhe-che-nyama-kakvo-da-kazhe-2.jpg

подобни новини