Нови тенденции на имотния пазар

NetNews

Жилищният сектор в Италия става все по-привлекателен за инвеститорите. През първото полугодие на 2022 г. обемът на инвестициите в него надхвърли 470 млн. EUR, докато през първата половина на 2021 г. е двойно по-малко (около 200 млн. EUR).

През първото тримесечие на 2022 г. в Италия е имало 181 767 сделки с недвижими имоти, което е с 12% повече в сравнение с първото тримесечие на 2021 г. Ръстът на вътрешното търсене се движи от нови нужди от жилища след пандемията, благоприятни данъчни облекчения и парична политика под формата най-вече на ниски лихвени проценти по ипотечните заеми.

Цените на жилищата в Италия са се повишили средно с 2,6% през 2021 г., докато през първото тримесечие на 2022 г. са отбелязали увеличение от 1,9% спрямо четвъртото тримесечие на 2021 г., сочат данните на Istat.

Средното време за продажба на имоти отчита леко подобрение, спадайки от 6,2 месеца през четвъртото тримесечие на 2021 г. до 5,8 месеца през първото тримесечие на 2022 г., по данни на Италианската централна банка. Това говори за по-висока ликвидност на пазара.

Средната отстъпка в цените на имотите, която измерва процентния пункт намаление от първоначалната искана цена след преговори, спадна от 9,7% през четвъртото тримесечие на 2021 г. до 8,5% през първото тримесечие на 2022 г., сочат данните на Централната банка. Това говори за голямо съответствие между търсенето и предлагането.

Над 50% от жилищните сделки са регистрирани в Северна Италия. По-голямата част от покупко-продажбата на жилища (15% от общия брой) се падат на осемте най-населени града в страната (Милано, Рим, Торино, Неапол, Генуа, Палермо, Болоня, Флоренция). Сред тях Рим е на първо място по отношение на обема на транзакциите, но Милано остава най-динамичният и най-ефективният пазар, предвиждащ бъдещите тенденции за цялата страна.

Източник fakti.bg.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

Александър Николов: Меко казано е странно да откажеш 7-те танкера в месеците с най-тежка консумация на газ

Според бившия енергиен министър Александър Николов дали ще има ли у нас газ през зимата зависи от текущите действия. „За съжаление, те поставят под риск това, което се случва от октомври. С офертата, която беше оставена на редовния кабинет и с количествата от дългосрочни договор с Азербайджан, и с наличните […]