Преговорите на КОП28 са в решителната си фаза

NetNews

Преговорите на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по измененията на климата (КОП) са на финалната права.

Днес и утре преговарящите от близо 200 страни трябва да завършат заключителния документ на форума, в който да бъде обхванато постигнатото на конференцията.

Преговорите са в решаваща си фаза. В следващите 24 часа преговарящите имат шанс да отворят нова страница, в която да предложат решения за човечеството и за планетата. Това заявш на пресконференция днес изпълнителният секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата Саймън Стийл, цитиран в кореспонденция на БТА от Дубай.

Нямаме и минута за губене, каза Стийл. От изявлението му на пресконференцията пред десетки журналисти от целия свят на КОП28 стана ясно, че се внасят нови предложения за заключителните документи на форума.

„Скоро ще бъде внесен нов текст, в рамките на няколко минути. Но има сфери, в които вариантите трябва да бъдат договаряни много прецизно“, каза той. Тук сме, за да обсъждаме два основни въпроса – колко голяма е амбицията ни за облекчаване на зеления преход и дали искаме да подкрепим тази трансформация с подходящите средства и подкрепа, за да я осъществим“, заяви той.

Стийл подчерта, че Глобалната равносметка трябва да помогне на страните да продължат напред и „стратегически заложени мини“ в документа ще взривят всички. Светът ни гледа, тук има над 4000 журналисти от цял свят, хиляди наблюдатели, няма къде да се скрием, каза той.

„Едно нещо е сигурно – формулата: аз печеля – ти губиш, е рецепта за колективен провал. Залогът е сигурността на осем милиарда души по света“, заяви изпълнителният секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата.

Световният фонд за природата (WWF) бе сред организациите, които първи реагираха с позиция за състоянието на преговорния процес на КОП28 след пресконференцията на Стийл. Представителите на организацията бяха категорични, че щом се обсъждат нови текстове, значи преговорите са интензивни, и изразиха надежда резултатите да са добри.

Финансирането и процедурните промени, постигнати досега, са много важни, но не са в мащаба, който е нужен, особено във Фонда за адаптация, каза Фернанда Карвальо WWF ръководител на политиките за глобалния климат и енергията.

Мануел Пулгар-Видал, ръководител на Глобален климат и енергия в Световния фонд за природата, председател на КОП20, изрази надежда да се постигне консенсус. Нямаме време да бавим промените, това е многостранен процес, в който всеки глас има значение, но трябва да се постигат решения, каза той.

За пакет от мерки – бързи, справедливи и добре финансирани, се обяви Вивиан Радац, ръководител на отдел Климат и енергия в WWF Германия. Тя отбеляза, че щом от ОПЕК са нервни за перспективата за отказ от изкопаемите горива, това означава, че страните и неправителствените организации са ги поставили на голям натиск.

Гутериш призова за компромис за поетапен отказ от изкопаемите горива

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова страните от целия свят на КОП28 да постигнат компромис за поетапен отказ от изкопаемите горива. Гутериш пристигна в Дубай в последните, решителни дни и часове на преговорите за оформяне на заключителните документи на конференцията.

На пресконференция Гутериш призова за споразумение за поетапен отказ от изкопаемите горива, като посочи, че всяка страна може да се движи с различен темп към постигането на тази цел.

Време е за компромиси, призова Гутериш. В разделения и фрагментиран свят КОП28 може да покаже, че многостранните преговори и взаимоотношения остават най-добрия инструмент за справяне с предизвикателствата.

Той посочи, че Глобалната равносметка, която представлява преглед на постигнатото от страните по целите на Парижкото споразумение, трябва да признае необходимостта от поетапен отказ от изкопаемите горива. Преходът да отчита националните особености, да комбинира амбиция и справедливост, призова генералният секретар на ООН.

Затова моето предложение е за създаване на Пакт за климатична солидарност в подкрепа за развиващите се икономики. Всяка от страните ще реформира икономиката си със свой темп, важно е да постигнем климатична неутралност до 2050 г., подчерта Гутериш, цитиран от БТА.

Източник Mediapool.bg / Уведомете за фалшива новина

Сподели статията, нека повече хора узнаят!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Австрия отправя условно предложение за "въздушен Шенген" към България и Румъния

Австрия, която е начело на опозицията в Европейския съюз срещу присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство за свободно пътуване, заяви в понеделник, че е готова да отстъпи, но само по отношение на пътуването със самолет и в замяна на по-строга сигурност на външната граница на ЕС, предаде Ройтерс. […]