Родното кисело мляко вече е със защитено име за произход

NetNews

Българското кисело мляко вече е със защитено наименование за произход, съобщава в социалните мрежи бившият заместник-министър на земеделието Георги Събев, който е родом от Ямбол. Именно Събев движеше процедурата по защита по времето на служебното правителство.

Той подчертава, че това е най-силната форма на защита срещу имитации на храни в Европейския съюз и само още няколко такива продукта в Евросъюза имат тази привилегия.Специфичното е, че сертифицирани производители от територията на цяла България могат да използват това означение.Заявката за защитеното наименование е подадена от Сдружение „Български традиционни млечни продукти“ и се очаква скоро такава защита да получи и Българското бяло саламурено сирене.

Ето какво пише още Георги Събев в публикацията си:

„Изключително се радвам, че усилията ми по време на мандата ми като заместник-министър на земеделието дадоха резултат. Проведох няколко срещи с експерти и ръководители от Европейската комисия по казуса. В началото на април заявленията бяха публикувани за възражение и сега, резултатът е на лице. Признавам – имаше моменти, в които защитата изглеждаше трудна, че дори невъзможна и почти непреодолима, но с последователност и усилия – очевиден успех за България! Поздравления за заявителите от Сдружение „Български традиционни млечни продукти“ за услията и за колегите от Министерството на земеделието и храните за положения труд! Заслужава си!

А ето и нещо за самото българско кисело мляко:

Специфичният свеж, млечнокисел вкус и аромат на продукта се дължат на метаболитните вещества, сред които 34 вида ароматни вещества. Те се отделят при млечнокиселата ферментация вследствие на симбиотичната дейност на Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Съставът на закваската е определящ за вкуса и аромата на продукта. На тази закваска се дължи различието на вкуса и аромата на „Българско кисело мляко / Bulgarsko kiselo mlyako“, сравнено с кисели млека, произведени със закваски, които са изолирани и създадени извън България.

Пашата на млекодайните животни влияе на аромата и вкуса на суровото мляко и на повишеното съдържание на Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus. По-дългият период на паша обуславя разнообразието от минерали и витамини в състава на суровото мляко.“

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

Китайският парламент назначи Ван И за външен министър

Общокитайското събрание на народните представители (китайският парламент) гласува да назначи Ван И за министър на външните работи, предаде днес Синхуа. Цин Ган бе отстранен от поста на външен министър, който до момента заемаше, се казва в решение, прието на четвъртата сесия на Постоянната комисия на 14-то Общокитайско събрание на народните […]