Агенцията по вписванията, която (заедно с митниците) е почти единствената българска институция, която прави нещо за прилагане на санкциите на ЕС срещу Русия, отчете още няколко спрени сделки в последно време. Това става ясно от отговор на агенцията на заявление за достъп до обществена информация, подадено от Mediapool. Досега се знаеше, че са блокирани сделки, свързани с братя Велчеви, „Турски поток“ и „Дома на Москва“ в София.
Казусът с торовия гигант EuroChem
Най-новата санкция, наложена от агенцията, е от 17 януари 2025 г., когато тя отказва да впише промени в собствеността на българското дружество на основания от руския милиардер Андрей Мелниченко торов гигант, регистриран в Швейцария – EuroChem.
По-конкретно – отказано е вписването на сделката по препродажба на плевенската компания „Еврохим Агро България“ ЕООД – от швейцарския собственик EuroChem Group AG („Еврохим Груп АГ“) на „Фертако“ ЕООД. Всички дялове на стойност 500 000 лв. са прехвърлени на 14 януари 2025 г., става ясно от досието на фирмата в Търговския регистър.
„Еврохим Агро България“ се занимава с дистрибуция на минерални торове (азотни, фосфорни, калиеви и др.) и химически вещества. „Фертако“ пък е малка фирма, регистрирана на същия адрес в Плевен като „Еврохим“ и се води собственост на бизнесмена Здравко Секов. Според регистрите той членува в масонската ложа „Мизия“ и до Коледа на 2024 г. е управлявал новооткритото българско дружество на дубайската компания „Фертистрийм“. За няколко години, до 2023 г., Секов се е водил действителен собственик на българската „Еврохим“, но впоследствие е заличен.
Въпреки че пирамидата на собствеността на „Еврохим Агро България“ е доста сложна, Агенцията по вписванията установява, че тя води до Александра Мелниченко – съпругата на милиардера Андрей Мелниченко. На Балканите Александра е по-известна като бившата сръбска поп-певица и модел Сандра Николич.
Малко след началото на войната в Украйна съпрузите Мелниченко влязоха в санкционните списъци на ЕС, с което Агенцията по вписванията мотивира замразяването на сделката.
Големият проблем на българската компания, който тя се опитва да реши повече от две години с жалби до съда, ДАНС, МВнР, Министерски съвет и Министерството на финансите, е блокирането на огромен неин паричен ресурс в размер на 43 млн. лв. Това става ясно от обявения през есента на 2024 г. неин годишен финансов отчет за предходната година. Впечатлението от документа е, че до написването му сумата не е отблокирана. Посочва се още, че дружеството държи парите си и се разплаща основно през три банки – УниКредит Булбанк (България), Дойче Банк (Германия) и Уестърн Алайънс Банк (САЩ).
Mediapool изпрати въпроси до български адвокат, движил досието на „Еврохим Агро България“, но не получи отговор до редакционното приключване на материала.
Кои са EuroChem и Мелниченко?
Андрей Мелниченко и съпругата му Александра (Сандра Николич). Снимка: Luxurylaunches.com
Торовият гигант EuroChem стъпи на българския пазар през 2017 г., когато закупи българското предприятие за торове „Агрикола“, а сделката бе одобрена от Комисията за защита на конкуренцията. За събитието в България тогава пристигна Андрей Савчук, мениджър продажби и маркетинг на EuroChem за Европа и Турция.
Преди броени дни за председател на борда на швейцарската майка EuroChem бе назначен Степан Солженицин – американски гражданин, възпитаник на Харвард и Масачузетския технологичен институт (MIT), син на известния руски дисидент Александър Солженицин. Назначението е станало на 14 януари 2025 г., сочи проверка на Mediapool в корпоративната база данни North Data.
Мелниченко, който е роден в Беларус, е с двойно гражданство – руско и на ОАЕ. Той е основател и до 9 март 2022 г. е директор в EuroChem и в огромната сибирска компания за добив на въглища СУЕК (Siberian Coal Energy Company). В деня на санкциите срещу Мелниченко италианските власти иззеха неговата суперяхта, струваща тогава над $578 млн.
Престижното американското издание „Форбс“ нареди индустриалеца Мелниченко на 91-о място по богатство в света през 2024 г., но тази година той „изпадна“ до 117-о място.
Андрей Мелниченко сключва брак със Сандра Николич през 2005 г. във Франция, като според светски публикации на сватбата им срещу огромни хонорари са присъствали Уитни Хюстън, Кристина Агилера, Хулио и Енрике Иглесиас.
През лятото на 2024 г. Мелниченко даде интервю за скандалния американски водещ Тъкър Карлсън.
Въпреки че европейските институции смятат милиардера за представител на близкия кръг на Владимир Путин, през 2023 г. срещу него бе повдигнато обвинение от руската прокуратура, което няколко месеца по-късно отпадна. Според анализаторите тези действия са част от опитите на Путин да притисне руските олигарси да върнат в Русия част от активите си в чужбина, за да може да продължи финансирането на войната в Украйна.
Мелниченко не е голям апологет на войната в Украйна. Още в първите дни след началото на инвазията милиардерът, който е роден в Беларус и чиято майка е украинка, в изявление до „Ройтерс“ обяви, че случващото се е „истински трагично“ и призова за мир.
През есента на миналата година пък Съдът на ЕС отхвърли молбата на Мелниченко да изключи него и бившата му компания от санкционните списъци.
Мрежата от свързаности (актуални и предишни) на EuroChem Group AG, Швейцария
Източник: North Data
Как Агенцията по вписванията стигна до Сандра Николич?
Агенцията по вписванията е блокирала сделката с „Еврохим Агро“ с аргумента, че собствеността на българската компания, макар и през сложна мрежа от дружества в Швейцария и Кипър, стига до санкционираната съпруга на милиардера Андрей Мелниченко Александра.
Веднага след като влиза в европейските списъци, още на 9 март 2022 г. руският индустриалец прехвърля на съпругата си действителната собственост и приходите на крупния производител на торове EuroChem Group и въгледобивното дружество СУЕК.
„Александра Мелниченко се възползва от богатството на съпруга си и извлича облаги от него. През март 2022 г. Александра Мелниченко замени съпруга си като нов действителен собственик на Firstline Trust, управляван от Linetrust PTC Ltd, дружество, което представлява крайния собственик на EuroChem Group. Следователно тя е пряк член на семейството, който се облагодетелства от съпруга си Андрей Мелниченко, и е свързана с него с общи финансови интереси“, посочва Агенцията по вписванията на база на европейските санкционни документи.
„От преглед на партидата на дружеството („Еврохим Агро България“ ЕООД, б. р.) е видно, че по група действителни собственици в поле 537 и 538 са вписани данни за юридически лица, чрез които се упражнява пряк и непряк контрол и по веригата на собственост се установява, че едноличен собственик на капитала е „Еврохим Груп АГ“ (EuroChem Group), идентификация 306864578, чуждестранно юридическо лице, държава: Швейцария, мажоритарен собственик на капитала на което е дружеството „Ей Ай Ем Кепитал ЛТД“ (AIM Capital LTD), НЕ 133817, Кипър, съответно негов мажоритарен собственик на капитала е „Линеа“ (Кипър) ЛТД, с номер в съответния национален регистър: НЕ 378886, мажоритарен собственик от капитала на което е „Лаинтръст ПТС ЛТД“ (Linetrust PTC Ltd). Съгласно представените към заявление Б7 с рег № 20240829141241 документи, дали основание за вписване на цитираните обстоятелства, „Лаинтръст ПТС ЛТД“ (Linetrust PTC Ltd) е попечител на „Фърстлайн“ (Firstline Trust), а 87 150 от акциите (или 24.9%) на „Линеа“ (Кипър) ЛТД, с номер в съответния национален регистър: НЕ 378886, се притежават от Александра Мелниченко“, посочва Агенцията по вписванията.
На база на всичко това българската агенция приема, че „има индикации, че е възможно Александра Мелниченко да упражнява контрол върху „Линеа ЛТД“ и върху други дружества по веригата на собственост, респ. „Еврохим Груп АГ“, Швейцария, и „Еврохим Агро България“ ЕООД“. В резултат от това агенцията замразява сделката.
„Еврохим“: Александра Мелниченко не е собственик, а само дискреционен бенефициент
В отчета си за 2023 г. дружеството „Еврохим Агро България“ потвърждава, че на 9 март 2022 г. бившият бенефициент на тръста на EuroChem Group AG – Firstline Trust, както и член на борда на директорите на EuroChem Group AG Андрей Мелниченко е включен в санкционните списъци на ЕС и Швейцария.
На 8 и 9 март същата година Мелниченко се оттегля от двете си позиции, но на 3 юни 2022 г. ЕС публикува шести пакет санкции, в който сред санкционираните е Александра Мелниченко. Именно тогава банката замразява сумата от 43 млн. лв. на българското дружество.
Според отчета на компанията към онзи момент Александра Мелниченко погрешно е била счетена от обслужващата банка за собственик на EuroChem Group AG, поради което сметката на „Еврохим Агро България“ ЕООД“ е била замразена.
Уточнява се, че дамата е била само „дискреционен бенефициент“ на Firstline Trust, което не ѝ дава права на собственост или контрол върху въпросния тръст.
Жалби до МВнР, ДАНС и правителството
Въпреки че компанията „Еврохим“ е занимавала почти цялата държава с блокираните си милиони, за случая публично не е съобщено от нито една институция.
Още преди повече от две години българската компания е започнала правни процедури по обжалване на наложените ѝ санкции у нас.
На 10 октомври 2022 г. дружеството е подало молба до МВнР и ДАНС да постановят акт, с който да бъде казано, че дружеството не е собственост и не се контролира от санкционирани лица, а обслужващата банка да освободи замразените пари.
На 20 октомври 2022 г. ДАНС отговаря, че няма компетентност да отменя санкции. На 14 ноември 2022 г. и МВнР казва същото, като преди това праща въпроса до националния координатор по санкциите в Министерството на финансите, който е зам.-министър на финансите.
Впоследствие компанията обжалва в съда мълчаливия отказ на зам.-министъра на финансите. През април 2023 г. Административен съд Плевен пренасочва жалбата за решаване от Министерски съвет. Към момента на изготвяне на отчета, който е внесен в Агенцията по вписванията през септември 2024 г., няма решение на Министерски съвет, а компанията няма индикации дали обслужващата банка би приела евентуално положително решение и би отменила замразяването на средствата.
След замразяването на парите компанията е продължила да извършва основната си дейност, като е прихващала вземанията си от клиентите си. В края на 2023 г. българското дружество декларира задължения към компанията-майка в размер на 21.9 млн. лв. и търговски задължения към свързани лица от групата на стойност 27 млн. лв. През 2023 г. дружеството е на загуба от 3.6 млн. лв.
През 2024 г. обаче основната дейност на дружеството е променена на отдаване на собствения склад под наем, но от фирмата казват, че „ръководството има планове за продължаване на дейността в обозримо бъдеще“. Посочено е също, че „ръководството вярва, че обжалването на наложените санкции по замразяване на банковите сметки ще завърши успешно в обозримо бъдеще“. Изходът от сагата за момента е неизвестен.
България отказва да впише хеликоптер
Извън историята с българската компания от орбитата на Андрей Мелниченко, друг интересен случай на замразяване на вписвания е свързан с въздухоплавателно средство.
На два пъти – през 2022 г. и през 2023 г., Агенцията по вписванията е отказала да впише увеличение на капитала на фирмата „Магна Виста“ чрез апорт на хеликоптер, регистриран от Федералната агенция по въздушен транспорт на Руската Федерация. Мотивът е, че активът (хеликоптер за граждански цели) попада под забраните на основния еврорегламент за ограничителните мерки срещу Русия.
Хеликоптерът е тип R-44 и е бил оценен на 854 200 лв.
Предполагаемият хеликоптер – обект на апорта, тип R-44, сериен номер 1924, държавен регистрационен номер RA-04264. Кадърът, за предоставянето на който Mediapool благодари на автора, е заснет в Полша през 2015 г. Снимка: Jetphotos.net, Pawel PM
„Видно от приложените към заявлението документи, въздухоплавателното средство е регистрирано в Руската Федерация, а не в Република България, което обстоятелство възпрепятства вписването на апорта, респ. увеличаването на капитала“, посочва Агенцията по вписванията в отказа си от януари 2023 г.
Освен това регламентът на ЕС забранява пряката и непряката продажба, доставка, трансфер или износ на стоки и технологии, подходящи за използване в авиационната или космическата промишленост и на гориво за реактивни двигатели и добавки за гориво, независимо дали произхождат от съюза или не, на физически или юридически лица, образувания или органи в Русия или за използване в Русия.
„Магна Виста“ е варненска фирма, регистрирана през ноември 2021 г., на руските граждани Олег и Ирина Анисимови.
Кои санкционирани руснаци имат имоти в България?
Агенцията по вписванията поддържа списък с всички санкционирани физически и юридически лица на Руската федерация и Беларус, който се актуализира всекидневно, а длъжностните лица по регистрацията в Търговския регистър са длъжни да правят проверка в него преди разглеждане и произнасяне по всяко заявление, обясниха от институцията. Ако постъпи заявление от лице в санкционните списъци или заявление, свързано със собствеността на такова лице, агенцията информира ДАНС, МВР, МВнР, Министерството на правосъдието и националния координатор.
Трудно е обаче да се направи справка в Търговския и Имотния регистър въз основа на граждаството на физическите лица с фирми и имоти в България или пък въз основа на регистрацията на юридическите лица, става ясно още от отговора на Агенцията по вписванията до Mediapool. Оттам допълват, че в българския търговски регистър акционерите не подлежат на вписване, освен ако не са еднолични собственици на капитала. Могат да се правят справки за конкретни лица и ако са посочени като действителни собственици за целите на борбата с прането на пари, но и в двата случая е много важно точното съвпадение при изписването на имената.
Въпреки това агенцията е установила няколко съвпадения на лица, включени в ограничителните мерки срещу Русия и Беларус, притежаващи право на собственост или ограничени вещни права върху недвижими имоти в България. Повечето от тях са санкционирани в качеството им на депутати в Държавната Дума.
Източник: Агенция по вписванията. Според европейския санкционен списък рождената дата на депутатката Буцкая е 08.05.1975 г.










