
Един от заместниците на кмета на София Васил Терзиев обяви, че подава оставка. Става въпрос за зам.-кмета по строителството Иван Матов. Той беше назначен преди по-малко от три месеца.
„Подавам оставка като заместник-кмет на София с ресор „Обществено строителство“. Благодаря за доверието да поема този отговорен ресор, но поради лични причини няма да мога да продължа да изпълнявам функциите си“, написа Иван Матов във Фейсбук.
Иван Матов е бил кандидат за депутат от „Демократична България“. Той е строителен инженер от Техническия университет в Мюнхен с обмен в „Ecole Nationale des Ponts et Chaussées“ в Париж и магистър по бизнес администрация от ИНСЕАД (INSEAD) във Франция и Сингапур. В общината той отговаряше за един от най-сериозните ресори – строителството и инфраструктурата.
От общината първоначално не коментираха оставката му.
По-късно на страницата на кмета Васил Терзиев във Фейсбук беше публикуван кратък пост, в който той благодари на Иван Матов за „съвместната работа и професионализма, с който изпълняваше ангажиментите си“.
Обяснение за напускането на Иван Матов отново няма. Посочва се единствено, че ресорът му ще бъде поет временно от зам.-кмета по финанси и здравеопазване Иван Василев, докато се намери „подходящ професионалист“ за поста.
Няколко часа преди Иван Матов да обяви, че се оттегля от поста общинският съветник от ГЕРБ Георги Георгиев написа във Фейсбук, че преди няколко дни му е отнето правото да подписва договори в ресора си. Това станало със заповед на кмета Васил Терзиев. Според Георгиев кметът трябвало да отговори защо е отнел това право от заместника си и изброява три възможности: „има съмнения, че Матов е корумпиран“, „видял е, че Матов няма нужните експертни качества“ и „Матов нито е корумпиран, нито е неподготвен обаче не слуша и затова някой друг ще дърпа конците зад кадър“.
Това не е първата смяна в екипа на Васил Терзиев, който управлява общината от 13 ноември 2023 г. Първо зам.-кметът по финансите беше сменен, преди да бъде назначен. Първоначално терзиев обяви, че поста ще заеме Гергана Москова, но без обяснение назначен беше Иван Василев.
В началото на февруари 2024 г. организацията „Екипът на София“ и нейният лидер арх. Любо Георгиев обявиха, че спират да работят за кмета Васил Терзиев. Любо Георгиев трябваше да стане зам.-кмет по градско планиране и развитие. Той и екипът му участваха в създаването на управленската програма на кмета, както и в предизборната му кампания. Преди да напусне екипа на столичния кмет Любо Георгиев беше временно съветник на Терзиев.
„Правя това, защото не разполагам с инструментите и разбирането, необходими за реализацията на действията, които предложихме още преди изборите. Не смятам, че съм пълноценен член на настоящия управленски екип. Не мисля, че така съм най-полезен на София“, коментира напускането си арх. Любо Георгиев.





