Възползват ли се българите от държавната отстъпка за горивата?

NetNews

Два месеца държавата компенсира гражданите с 25 ст. на литър за обикновените горива, предават от БНТ.

Антиинфлационната мярка коства 63 млн. лв на хазната. Но колко ефективна се оказа тя и дали скоро ще спре?

От въвеждането на държавната отстъпка за масовите горива, при над 12 млн. зареждания е ползвано и намалението. Тоест, средно по 180 хил. касови бона са били за по-ниски суми. Отидохме на столична бензиностанция, за да попитаме дали клиентите ѝ се възползват от отстъпката:

„Не знам, просто не я използвам“, казват едни.

„На всеки два дена я използвам.“

БНТ: Доволни ли сте от тези 25 ст?

„Става – по-добре от без хич така, че – да!“

Само за два месеца откакто държавата компенсира с 25 стотинки за литър гориво са изхарчени над 63 млн. от хазната. Това означава, че до изчерпване на първоначално заложения бюджет от 150 млн. лв. по мярката, остават около 87 млн. лв. Ако парите продължават да се разходват със същия темп вероятно биха стигнали до края на годината. Редовно правителство и действащ парламент може да удължат мярката и да гласуват нов бюджет, но към настоящата дата по тази тема има въпросителна.

Освен неяснотата дали отстъпката ще остане за по-дълъг период, тя е и една от ниските давани в Европа. В Гърция помощта е между 40 и 55 евро според местожителството на водача, след електронна заявка. В Румъния още през февруари правителството намали акциза с 50%, но това се оказа недостатъчно и през лятото добавиха 20 ст. за литър.

В Хърватия е въведен таван на цените. В Западна Европа намаленията на литър бензин са между 12 и 15 евроцента съответно в Швеция и Франция, 17 евроцента в Белгия и Нидерлания и достигат до 25 и 30 евроцента в Италия и Германия.

За да проверят дали няма нарушения от приходната агенция са извършили повече от 100 проверки. Най-честата нередност е разминаване между касовата наличност и данните от финансовия отчет, който показва декларираните количества гориво и получената информация в НАП през електронната система.

Проверките обаче не се изчерпват с това – инспекторите извършват и скрити наблюдения. Например в Бургас и Пловдив, след половинчасово скрито наблюдение, са сравнени отразените отстъпки спрямо номерата на транспортните средства налични в дневния отчет. Проверките продължат, категорични са от НАП.

Източник fakti.bg.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

Погребението на кралица Елизабет II ще се състои на 19 септември

Погребението на кралицата на Великобритания Елизабет II ще се състои в понеделник, 19 септември, в Уестминстърското абатство, предаде БГНЕС. Елизабет II ще бъде погребана в мемориалния параклис на баща си, крал Джордж VI, на територията на замъка Уиндзор. Денят на погребението на британската кралица ще бъде неработен ден. Елизабет II […]