Делян Добрев: В Черно море могат да се добиват 13 млрд. куб. газ на година

NetNews

13 милиарда кубически метра газ може да добива страната ни годишно от две находища в блок „Хан Аспарух“ в Черно море. Това са изнесли като данни пред парламентарната енергийна комисия от Консорциума между „ОМВ и Тотал“, който от 2012 година проучва залежите на природен газ в българската акватория на Черно море. Новина съобщи за „По света и у нас“ депутатът и бивш енергиен министър Делян Добрев. Проучванията са във финалната си права и консорциумът е представил пред депутатите конкретни количества, на базата на направените до момента проучвателни сондажи.

Блок „Хан Аспарух“ се намира в североизточната част от българската акватория на Черно море и е близо до открито находище на природен газ в Румъния. Консорциумът „ОМВ – Тотал“ са представили пред енергийната комисия резултатите от проучванията до момента.

„Техните очаквания са в първите 10 години от експлоатация на евентуалните две находища, които те се надяват да докажат в началото на следващата година са да добиват по 13 милиарда газ на година за първите 10 години. След това добива да намалее в известен смисъл до около 8 милиарда кубика. Което е изключително добра новина за България“, заяви Делян Добрев.

Колко реалистична е тази възможност за този добив, според това, което те са казали пред вас в енергийна комисия?

„Те ни показаха на презентацията две находища, където очакват да намерят газ. В тези две находища ще направят един или два сондажа в началото на следващата година, за да докажат точните количества. На този етап това са техни очаквания, но те ги показаха с конкретни количества, което за мен е доста убедително“, коментира Добрев.

По 8 милиарда газ на година ще се добива през вторите десет години от експлоатацията на находищата, които консорциума между ОМВ и Тотал проучват. В момента страната ни потребява около 2 милиарда и половина кубика газ на година.

„Т.е. ние ще добиваме пет пъти повече газ отколкото консумира България. Съответно това количество ще го изнасяме. И ако изнасямаме 10,5 милиалда кубика, според очакванията на консорциума, ние ще се превърнем в по-голям износител на газ за Европа, отколкото например Азербайджан“, заяви Делян Добрев.

По действащия закон, концесионното възнаграждение, което страната ни би получила от този добив, е 30% от прихода.

„И ако вземе за база тези 13 милиарда кубика и ги умножим по пазарната цена на газа в момента, по 30% се получава, че държавния бюджет ще печели или в него ще внася консорциума 2,7 милиарда лева всяка година“.

Ако българската държава стане акционер в консорциума, тогава годишният приход в бюджета от добива и износа на природен газ може да се увеличи значително.

„Аз ще търся през следващата подкрепа от колегите от другите парламентарни групи, затова да внесем проект на решение, с които да упълномощим министъра на енергетиката да започне преговори с консорциума между ТОТАЛ и ОМВ, защото те биха допуснали и го казаха на Комисия трети акционер с до 35% участие в проекта“.

Договорът за проучване на блок „Хан Аспарух“ с консорциума „ОМВ – Тотал“ беше подписан именно от Делян Добрев като енергиен министър през 2012 година и от тогава вече са направени 4 сондажа, както и мащабно сеизмично проучване на целия блок.

„Така че ние сме на финалната права и се надяваме, а и това беше част от презентацията в рамките на следващите няколко години да започне добива. Всичко ще зависи от това колко бързо вървят проучвателните сондажи и инвестицията в сондажите за добив“.

През миналата година огромно находище от газ беше открито в турската акватория на Черно море. То се намира съвсем близо до друг български блок – Терес в югоизточната част на нашата акватория.

„След това откритие в Турция този блок също става много интересен и според мен Министерството на енергетиката трябва да стартира процедура и да потърси концесионер за него по възможно най-бързия начин“, каза още Делян Добрев.

Очаква се в следващите месеци, когато Турция започне експлоатацията на находището Sakarya в Черно море страната да увеличи 10 пъти дневния си добив и той да достигне 10 милиона кубически метра на ден.

Източник fakti.bg.

Сподели статията, нека повече хора узнаят!
Next Post

Шест минути не стигнаха за рекорден мач на "Уимбълдън"

Шест минути не стигнаха на Леся Цуренко (Украйна) и Анна Богдан (Румъния), за да останат в историята с най-дългия мач на „Уимбълдън“. Цуренко победи с 4:6, 6:3, 7:6(20:18) в битка с 11 пропуснати мачбола. След като изиграха 111 минути тенис в първите два сета, в които Богдан спечели първия с […]